هنر های تجسمی

طراحی و نقاشی

طراحی و سیاه قلم

رنگ روغن

آناتومی

پاستل

گواش

طراحی چهره

نقاشی مدرن

نقاشی روی پارچه

آبرنگ

مداد رنگی

                                                                                                                                   

 مخاطبان دوره:نقاشانی که به صورت تجربی فعالیت کرده اند،اشخاصی که به دنبال اخذ مدرک بین المللی از سازمان فنی و حرفه ای میباشند،مربیان و مدرسان مدارس،و کلیه علاقه مندان به نقاشی

 محتوای دوره:

نقاشی از انواع طرح ها

نقاشی از مدل های زنده در طبیعت ، اشیاء (طبیعت بیجان)

آشنایی با پرسپکتیو در طراحی

اجرای ترکیب بندی

تعاریف و مفاهیم عناصر بصری

ایجاد بافت با خطوط

بیان اندیشه و حس با خط و ترکیب آن

درک خطوط ساختاری در آثار هنرمندان

تشخیص سطوح و فرمها در آثار مختلف هنری

رابطه حجم و فضا و بعد

اصطالحات رایج در طراحی desing-drawing

تاریخچه طراحی

اجرای سایه و روشن با تکنیکهای مختلف

اجرای دایره رنگ با گواش

ترکیب رنگهای اصلی و فرعی

ترکیب مکملها و ساخت خنثیهای رنگی

ساخت تنالیته رنگی

آشنایی با مداد رنگی

آشنایی با پاستل

این تکنیک نیاز به قلم‌موهاى تخت دارد و معمولاً روى بوم صورت مى‌گیرد. البته در مواردى روى کاغذ، مقوا، چوب و … نیز بکار مى‌رود. در هر صورت باید پیش از آغاز بکار زمینه‌سازى آن انجام شود. رنگ‌هاى روغنى معمولاً به‌صورت رنگ‌هاى روغنى لوله‌اى هستند. لولهرنگ در دههٔ ۱۸۶۰ به‌طور وسیع در دسترس نقاشان قرار گرفت. این تکنیک از مشهورترین تکنیک‌هاست. در این روش نقاش این امکان را دارد که با روى‌هم زدنِ ضربه‌هاى قلم‌مو رنگ‌ها را تغییر دهد. تکنیک رنگ روغن از سدهٔ شانزدهم به بعد محبوبیت زیادى یافته است. در این روش دیر خشک شدن رنگ‌ها این امکان را فراهم مى‌کند تا رنگ‌ها را درهم بتوان محو نمود.

پس از پایان کار مى‌توان لایهٔ نازکى ورنى روى کار کشید. به این ترتیب هم اثر از نفوذ گردوغبار محفاظت مى‌شود و هم درخشندگى آن حفظ مى‌شود. البته این مرحله باید بعد از گذشت زمانى از اتمام کار صورت گیرد تا لایه‌هاى زیرین تابلو کاملاً خشک شده باشد.

در آبرنگ با رقیق کردن رنگماده مى‌توان سایه‌روشن‌هاى زیبایى ایجاد کرد و با ایجاد لایه‌هاى نازک درخشندگى را نشان داد. در این تکنیک زمینهٔ نقاشى اهمیت زیادى دارد. از نمونه‌هاى کار آبرنگ در دوران‌هاى گذشته، نقاشى‌هاى روى ابریشم در خاور دور است. کاربرد کامل‌تر آبرنگ در انگلستان بخصوص قرن هیجدهم متداول شد. در این روش گاه خطوط اصلى طراح با مداد یا قلم و مرکب مشخص مى‌شود و بعد به‌وسیلهٔ آبرنگ تکمیل مى‌گردد و گاه از ابتدا با قلم‌مو و آبرنگ کار شروع مى‌شود. در این شیوه، کیفیاتى از مناظر و موضوعات را مى‌توان به‌وجود آورد که با تکنیک‌هاى دیگر امکان‌پذیر نمى‌باشد. آبرنگ‌ها به‌صورتى تیوپى یا قرص وجود دارند. در این روش از سفید استفاده نمى‌شود وسفیدى خود کاغذ به‌کار برده مى‌شود.

این تکنیک با رنگ‌هاى اکریلیک انجام مى‌شود که محلول در آب هستند و انعطاف‌پذیرى زیادى دارند و خیلى زود خشک مى‌شوند. این رنگ‌‌ها مقاومت خوبى دارند.

پاستل نوعى تکنیک خشک است که ویژگى بافت مخمل‌نما را دارد. اما خیلى زود کثیف مى‌شود و تحت تأثیر رطوبت و نور قرار مى‌گیرد. این تکنیک در قرن هیجدهم رایج شد. در پاستل رنگ‌ها قابل ترکیب نیستند و این عمل روى کاغذ زمینه و در حین کار صورت مى‌گیرد. از این‌رو تعداد رنگ‌هاى پاستل زیاد است.

 در این تکنیک کاغذ مخصوص پاستل باید انتخاب شود و به‌دلیل حساس بودن این ماده رنگى پس از پایان کار باید از فیکسایتو استفاده کرد و بعد در قاب شیشه‌اى قرار داده شود و در این حالت اثر در فاصله‌اى اندک از شیشه قرار گیرد و به شیشه نچسبد.

امکانات مدادهاى رنگى از ابتداى اختراع آن، نظر بسیارى از هنرمندان نقاش را به خود جلب نمود. بیشتر تصویرگران و طراحان تبلیغاتى از این ابزار ساده آثار ماندگارى بوجود آورده‌اند. روش مدادرنگى مى‌تواند با روش‌هاى دیگر مثل آبرنگ، گواش و غیره ترکیب شود. مداد رنگى کاربردهاى بسیار وسیعى دارد. از این ابزار مى‌توان براى طرح‌هاى مقدماتى و یا اثرى با تمام جزئیات بهره برد. این وسیله هم کاربرد طراحى دارد و هم کاربرد نقاشی. استفاده از این تکنیک نیاز به تجربه کافى دارد. به‌جز کاغذهاى صیقلی، بقیه کاغذها قابل استفاده در این تکنیک هستند.

 گونه‌اى از مدادهاى رنگی، اصطلاحاً مدادهاى آبرنگى هستند که فضاهایى شبیه به آبرنگ را مى‌توان با آنها ایجاد نمود. در این روش با کمک قلم‌مو و آب اثر مداد رنگى محو مى‌شود و سبک و سیاق آبرنگ دیده مى‌شود ولى ردّ مداد رنگى همچنان به‌چشم مى‌خورد.

 در نقاشى با مداد رنگى مى‌توان شیوه‌هاى متنوعى به‌کار برد؛ از جمله شیوهٔ خطی، سایه‌پرداز، شیوهٔ خراش و … معمولاً از شیوهٔ خطى و سایه‌پردازى بیشتر استفاده مى‌شود.

محتوای زبانه

حرفه ای نقاشی کنید

مجتمع آموزشی غزال