اینترنت چیست

به شبکه گسترده ای متشکل از سخت افزار ها، نرم افزار ها ، خطوط مخابراتی و کاربران ، اینترنت گفته می شود.اینترنت را می توان به شبکه پستی جهانی تشبیه کرد که این شبکه شهر ها و کشور ها را در سرتاسر دنیا به یکدیگر متصل می کند.اما در اینترنت قیمت تمام شده و سرعت جا به جایی اطلاعات متنی ، صوتی و تصویری نسبت به شبکه پستی قابل مقایسه نیست.

پیدایش اینترنت

آزمایش موشک های  توسط اتحاد جماهیر شوروی در اواخر دهه 60 میلادی سبب نگرانی کشور های عضو پیمان ناتو به ویژه ایالات متحد آمریکا شد. به همین دلیل وزارت دفاع آمریکا برای مقابله با حملات احتمالی تصمیم گرفت ارتباط بین سیستم های کامپیوتری خود را از راه دور انجام دهدتا هم زمان امکان نگه داری و استفاده از آن ها را در چند محدوده جغرافیایی داشته باشد.

این پروژه در سال 1968 در استیتو تحقیقاتی استنفورد با نام ARPANETفعالیت خود را آغاز کرد و در طی یک سال پیشرفت های چشم گیری داشت به طوری که توانست دو کامپیوتر را از راه دور (از کالیفرنیا به لس آنجلس) ارتباط دهد. سرانجام در 5 دسامبر 1969 این موفقیت کامل شد و چهار نقطه مورد نظر به عنوان یک شبکه راه دور به هم متصل شدند که میتوان این زمان را تاریخ تولد اینترنت دانست.

پس از راه اندازی این شبکه محققین آرپانت متوجه شدند که طراحی یک شبکه دور و منفرد نمی تواند همه نیاز های استفاده کنندگان را تامین کند ،به همین دلیل تلاشی برای ایجاد امکان ارتباط شبکه هایی متفاوت در قالب یک شبکه عظیم آغاز شد ، از اواسط دهه 1990 اینترنت به یک شبکه همگانی

( public) و جهانی (( world wide  تبدیل شد.

وابسته شدن تمامی فعالیت های بشر به اینترنت در مقیاسی بسیار گسترده و در زمانی کوتاه ، حکایت از آغاز دوران تاریخی نوینی در عرصه های گوناگون زندگی ،تحصیل و کسب  کار دارد.

فهرست